Mamy Statutowy Absurd Roku 2022!

Opublikowane przez Bartosz Graczyk w dniu

W szkołach powszechnie dochodzi do łamania praw uczniów. Co więcej, wiele z niezgodnych z prawem przepisów płynie z samych statutów – przez niektórych zwanych „konstytucjami” danych placówek. Stowarzyszenie Umarłych Statutów od 4 lat zajmuje się edukowaniem, weryfikacją statutów i interwencjami w szkołach w całej Polsce. Poza całoroczną merytoryczną pracą na rzecz bezpłatnej pomocy uczniom nadszedł czas na przedstawienie podsumowania i wyłonienia zwycięzcy drugiej edycji plebiscytu na Statutowy Absurd Roku 2022! 

Na podstawie ubiegłorocznych doświadczeń członków i wolontariuszy Stowarzyszenia Umarłych Statutów, na początku miesiąca zaproponowaliśmy aż osiem nominacji do finałowego starcia o niechlubne miano Statutowego Absurdu Roku. Pełną listę nominowanych możecie znaleźć, klikając w ten link. Wśród nich mogliśmy zobaczyć m.in. możliwość „zaspokojenia pragnienia za pozwoleniem nauczyciela”, sprzeczny z zasadami matematyki i logiką próg punktowy dla oceny celującej – „powyżej 100%”, czy też tajemniczy zapis głoszący konieczność „współżycia z zespołem klasowym na zasadzie podporządkowania”.

Finał konkursu rozegrał się w formacie tzw. drabinki, gdzie szkoły z największą ilością głosów przechodziły do coraz to kolejnych etapów. W ten oto sposób waszymi głosami w finale zmierzyło się Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych w Kaliszu oraz Katolickie Liceum Ogólnokształcące im. św. Stanisława Kostki w Kielcach. Co ciekawe, drugi rok z rzędu w wielkim finale Statutowego Absurdu Roku znalazła się szkoła katolicka oraz plastyczna. 

Czego dotyczyły sprawy?

Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych w Kaliszu w dość niecodzienny sposób postanowiło zmniejszyć liczbę skarg płynących do władz placówki z uwagi na naruszenie praw uczniów. Nieprzypadkowo przecież w jej statucie znalazł się zapis o konieczności „[sic!] przeproszenia w terminie jednego tygodnia posądzoną o to naruszenie osobę lub organ szkoły [jeśli do naruszenia praw ucznia w konkretnej sytuacji nie doszło]”.  Trudno dywagować tutaj nad zasadnością takiego zapisu. Wprawdzie interwencja u władz szkoły to jedna z form obrony uczniów i uczennic przed łamaniem ich podstawowych praw. Powyższe zabiegi w sposób oczywisty mogą zniechęcić do dochodzenia swoich wolności, co i tak już nagminnie wciąż zdarza się w polskich szkołach. Dlaczego? Uczniowie już boją się konsekwencji wchodzenia w „formalny spór” z nauczycielem, który później mógłby próbować „odegrać się” na uczniu. A nie zapominajmy, że ma do tego pełen wachlarz możliwości, zaczynając od subiektywnego oceniania, kończąc na notorycznym odpytywaniu ucznia.

Drugie z finalistów, Katolickie Liceum Ogólnokształcące im. Stanisława Kostki w Kielcach postanowiło – niezgodnie z prawem – poszerzyć gamę wymagań rekrutacyjnych. W ich myśl warunkiem koniecznym do złożenia aplikacji jest „[sic!] opinia proboszcza”. Trudno jednoznacznie określić, czy to kiepski żart, czy też ktoś „na serio” starał się przemycić kwestie religijne do rekrutacyjnej ścieżki do państwowej szkoły. Przede wszystkim można jednak stwierdzić, iż omawiany zapis stał w sprzeczności z postanowieniem art. 53 Konstytucji RP, a kryteria przyjęć do klasy I publicznej szkoły ponadpodstawowej określone są kompleksowo w art. 134 ustawy Prawo oświatowe

Dlaczego stał? Interwencja Stowarzyszenia do Świętokrzyskiego Kuratora Oświaty pozwoliła na usunięcie niezgodnych z prawem postanowień statutu. Późniejszy monitoring Pionu Interwencji wykazał, iż zmiany zostały pomyślnie wprowadzone

Statutowy Absurd Roku 2022

Waszymi głosami na Facebooku oraz Instagramie, wielkim zwycięzcą plebiscytu Statutowego Absurdu Roku 2022 zostało Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych w Kaliszu. Nagroda trafia w ręce Wielkopolan za niewymowny zapis w statucie grożący konsekwencjami za „niezasadną skargę” oraz brak przeprosin w terminie zaledwie siedmiu dni. Interwencja rozpoczęła się pod koniec listopada ubiegłego roku, a 12 stycznia 2023 roku Centrum Edukacji Artystycznej wszczęło postępowanie administracyjne w omawianej sprawie. O dalszych losach sprawy z pewnością dowiecie się już niedługo, śledząc działalność Stowarzyszenia w mediach społecznościowych. 

Jako zespół SUS dziękujemy wszystkim za uczestnictwo w głosowaniu, promocję akcji w mediach społecznościowych oraz niezliczone komentarze na facebookowej grupie. Choć plebiscyt wraca dopiero za rok, już teraz zapraszamy do śledzenia naszych działań. Kto wie, może najbliższa interwencja stanie się waszym faworytem w plebiscycie Statutowego Absurdu Roku 2023

Przypominamy! 

Jeśli w Twojej szkole dochodzi do łamania praw uczniów lub powołuje się na niezgodne z prawem zapisy statutu placówki, napisz do nas na interwencje@umarlestatuty.pl.