Statut zmieniony przed kontrolą, czyli jak nas wyprzedzono

Opublikowane przez Łukasz Korzeniowski w dniu

Różnym torem biegną nasze interwencje. Czasem dzieje się tak, że gdy kuratorium zaczyna kontrolę, okazuje się, że nie ma czego kontrolować. Bo statut właśnie niedawno się zmienił. Szkoły szybsze od wizytatorów – czy to nowa i lepsza przyszłość dla szkolnej praworządności?

Pismo do Łódzkiego Kuratora Oświaty ws. statutu VI Liceum Ogólnokształcącego im. Z. Herberta w Bełchatowie wysłaliśmy 3 lutego.

Kuratorium kontrolę przeprowadziło 19 lutego, ale okazało się, że tydzień wcześniej, 13 lutego, szkoła zmieniła statut.

My wnioskowaliśmy o zmianę art. 41 ust. 18 pkt 2 statutu – bowiem nie przewidywał on możliwości samodzielnego usprawiedliwiania nieobecności przez uczniów pełnoletnich.

Szkoła dokonała jednak zmian na szerszą skalę. I bardzo dobrze! Poprawiono kilkanaście postanowień statutu tak, by respektowały prawa uczniów pełnoletnich. Dodano przepis uwzględniający zasady usprawiedliwiania nieobecności przez uczniów pełnoletnich, a jako źródło praw ucznia wskazano dodatkowo art. 11 kodeksu cywilnego.

Pismo do Łódzkiego Kuratora Oświaty już zredagowane❗️ VI Liceum Ogólnokształcące im. Herberta w Bełchatowie utrudnia…

Opublikowany przez Stowarzyszenie Umarłych Statutów Wtorek, 4 lutego 2020

Wniosek opublikowaliśmy na naszym Facebooku. Czy ktoś z nauczycieli VI LO w Bełchatowie nas czyta i postanowił wyprzedzić kuratorium? Być może – ale to dobrze i nas to cieszy. Żeby jeszcze szkoły same z siebie zaczęły inicjować zmiany, a nie dopiero w obliczu kontroli z kuratorium, to byłoby już naprawdę dobrze.

Przeczytajcie ostatni akapit poniższego pisma. Nam się on bardzo podoba.

Document-page-001.jpg