Prezent last-minute dla nauczyciela

Opublikowane przez Daniel Sjargi w dniu

Za nami pierwszy tydzień grudnia. Wszechobecne reklamy i oferty sklepów uświadamiają nas z każdej strony, że rozpoczął się okres świąteczny i związane z nim zamieszanie w wyborze prezentów. To będą wyjątkowe święta, inne niż wszystkie przedtem. Także, jeżeli chodzi o pielęgnowanie relacji w szkole i wręczanie sobie drobnych upominków.

Zwyczajem w większości szkół jest składanie życzeń i prezentów nauczycielom w ramach różnych świąt, Dnia Edukacji Narodowej, studniówek czy innych okazji. Zazwyczaj takie akcje są organizowane oddolnie przez uczniów, a czasami inicjatywę podejmuje Rada Rodziców. Warto więc na wstępie zaznaczyć, że jest to praktyka zwyczajowa w której nie trzeba brać udziału. Niezależnie od organizatora zrzutki na prezenty, zawsze są to zbiórki dobrowolne.

Inicjatywy takie są jednak wartościowe – pozwalają w szczególny sposób podziękować nauczycielowi lub innemu pracownikowi szkoły za ich wyjątkowe zaangażowanie. Jak jednak zorganizować taką akcję w okresie pandemii, kiedy spotkanie z nauczycielem nie będzie możliwe, a zakup prezentu – utrudniony? Poniżej przedstawiamy Wam kilka pomysłów.

 1. Nie trzeba niczego kupować. Czasami bardziej wartościowym prezentem może być przygotowanie informacji zwrotnej. Większość nauczycieli chciałoby poznać opinię uczniów na temat prowadzonych przez siebie zajęć, a nie zawsze jest to możliwe. Natomiast w trakcie dyskusji klasowych lub ogólnoszkolnych, informacje zwrotne najczęściej dotyczą problemów i konfliktów, które warto poruszać, ale nie w oderwaniu od tego, za co można nauczyciela szczerze pochwalić. 

  Może więc warto taką informację zwrotną przygotować? Pomyślcie szczególnie o nauczycielach, którzy wykorzystali innowacyjne pomysły w trakcie nauczania zdalnego! W informacji zwrotnej uwzględnijcie fakty (co miało miejsce), jakie to wywołało w Was emocje oraz co chcielibyście zmienić, a co uznajecie za warte kontynuacji. Posługujcie się przykładami z zajęć, odnosząc się do konkretów.
 1. Wesprzyjcie organizację pozarządową. Możecie uczynić wiele dobrego wykonując przelew “w imieniu” nauczyciela. Takie narzędzie udostępnia UNICEF w ramach projektu Prezent bez pudła. Wybieracie działanie, którym chcecie wesprzeć dzieci z krajów trzeciego świata (np. zestaw zeszytów czy paczkę szczepionek przeciw polio), przelewacie odpowiednią kwotę, a w zamian możecie wygenerować certyfikat wsparcia. Możecie na nim wskazać, że dzieci wsparto w imieniu nauczyciela (podając jego imię), a następnie taki dokument przesłać do niego e-mailem lub wydrukować i wręczyć przy najbliższej okazji.

  Można wesprzeć również działania innych organizacji, które nie oferują certyfikatu, a informację o podjęciu takiej inicjatywy przekazać nauczycielowi ustnie lub samodzielnie przygotować dyplom. Może nauczyciel regularnie wspiera jakąś organizację, której misję uważa za szczególnie ważną? Warto się dowiedzieć!

  Ja natomiast polecam, poza (oczywiście) Stowarzyszeniem Umarłych Statutów, następujące organizacje:
  • Misja Charytatywna “Dobro Czynić” (https://dobroczynic.pl) – obecnie dostarczająca sprzęt komputerowy dla uczniów, którzy nie są w stanie samodzielnie zakupić go do nauki zdalnej
  • Sieć Obywatelska Watchdog Polska (https://siecobywatelska.pl) – zajmująca się tematem informacji publicznej
  • Fundacja Court Watch Polska (https://courtwatch.pl) – działająca w tematyce sądownictwa, prowadzi m.in. społeczną obserwację rozpraw sądowych i liczne akcje związane z edukacją prawniczą

 2. Jeżeli chcecie kupić jakiś fizyczny przedmiot, wybierzcie rozsądnie. Czekoladki i kwiatki są nudne. Może warto wybrać jakąś dobrą książkę, nowość na rynku wydawniczym? Taki prezent ucieszy szczególnie nauczycieli przedmiotów humanistycznych, jeżeli zostanie dobrany w dopasowaniu do ich zainteresowań. W te święta opcją jest również sprzęt do nauki zdalnej, na którego nauczycieli także nie musi być stać. Jeżeli lekcje są prowadzone dobrze, ale są ciągłe problemy z dźwiękiem, warto rozważyć sprezentowanie dobrego mikrofonu – choć pamiętajmy, że systemowo to nie uczeń lub nauczyciel, ale szkoła i organ prowadzący powinni zapewnić taki sprzęt.

Niezależnie jaki prezent przygotujecie, pamiętajcie by złożyć życzenia. To zawsze miłe – i nic nie kosztuje. Wspierajmy się nawzajem w ramach społeczności szkolnej, niezależnie od relacji (często trudnych) między uczniami i nauczycielami. Kto wie, może magia świąt to doskonała okazja, aby wyjaśnić sobie trudne momenty i by zapanował pokój?


Photo by Rob Laughter on Unsplash.