Halloween w szkole

Opublikowane przez Sebastian Płachecki w dniu

Zauważyliśmy, że temat Halloween w polskich szkołach budzi ogromne emocje (zarówno pozytywne, jak i negatywne), dlatego zebraliśmy kilka uwag na temat nieprawidłowości, jakie mogą się pojawić.

1. Kary

Z pewnością nie jest dozwolone wymierzanie kar za przebranie się na Halloween czy kultywowanie jakichś tradycji z Halloween związanych, o ile:

a) nie zakłóca to lekcji,

b) porządku w szkole,

c) statutowych zasad ubierania się na terenie szkoły (przy czym ten wypadek jest mało prawdopodobny, biorąc pod uwagę, że szkoła nie może ograniczać wolności ubioru w sposób nieproporcjonalny).

Wyjątkiem są szkoły z obowiązkowymi strojami jednolitymi, gdzie ten strój jednolity musi być ze względu na postanowienia statutu. Natomiast na pewno nie można ucznia karać tylko przez sam fakt, że ma przebranie halloweenowe, a nie np. jasełkowe. Obowiązek zachowania bezstronności w sprawach światopoglądowych przez szkołę publiczną (art. 25 ust. 2 Konstytucji RP) oznacza konieczność powstrzymania się od piętnowania kultywowania takich czy innych nieszkodliwych zwyczajów. Piętnowanie ucznia np. za pomocą kar statutowych z tego względu, że uczestniczy w krzewieniu tradycji halloweenowych oznaczałoby także naruszenie jego prawa do decydowania o swoim życiu osobistym (art. 48 Konstytucji RP).

2. Nagrody

Tak samo nie jest dozwolone gratyfikowanie uczniów (np. nieodpytywaniem czy prawem do nieuczestniczenia w kartkówkach) za to, że np. przebrali się na Halloween czy w inny sposób uczestniczą w zabawach związanych z Halloween, gdyż w taki sam sposób naruszałoby to konieczność zachowania bezstronności w sprawach światopoglądowych (art. 25 ust. 2 Konstytucji RP). Nie jest bowiem tajemnicą, że część uczniów nie chce uczestniczyć w Halloween ze względów religijnych, filozoficznych etc. Traktowanie zatem uczniów, którzy uczestniczą w Halloween, w sposób odmienny, lepszy od tych, którym przekonania zabraniają brać udziału w takich zabawach prowadziłoby do dyskryminacji części uczniów w życiu publicznym, która jest zabroniona (art. 32 Konstytucji RP). Innymi słowy, to tak jakby premiować określoną grupę uczniów za to, że mają krzyż na szyi ✝️ albo przyszli do szkoły z różańcem.

Jak zatem widać naruszenia w szkołach możliwe są w wielu aspektach. Natomiast to co z pewnością zabronione nie jest, to organizowanie różnych akcji halloweenowych przez uczniów samodzielnie albo wspólnie z innymi uczniami czy organizacjami w sposób całkowicie oddolny.

Miłej zabawy! 🎃


Obraz 3D Animation Production Company z Pixabay1 komentarz

Aga · 3 listopada 2022 o 19:34

Zastanawiam się tylko, czytając te rewelacje, czy uczniowie oprócz przywilejów mają jakieś obowiązki? Czy nie wychowujemy darmozjadów, egoistów. Czy uczniowie szkoły podstawowej, a konkretnie dziewczynki z siódmej, ósmej klasy, nie zaczynają wyglądać w swoim ubiorze i makijażu jak prostytutki? Czy szkoła to rewia mody, wybieg dla modelek? A może dajmy swobodę dzieciom i młodzieży, niech się uczą Ci, którzy chcą. Po co ich biednych męczyć i zmuszać do nauki, uczyć szacunku dla starszych, dla nauczycieli… czego i tak większości szkół nie ma, bo dzieciom dziś wszystko wolno….

Możliwość komentowania została wyłączona.